KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

DinAnlayışındaki Farklılık Sebebleri..mezhebler tasavvuf

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015167
Rep Puanı : 97

DinAnlayışındaki Farklılık Sebebleri..mezhebler tasavvuf   Empty
MesajKonu: DinAnlayışındaki Farklılık Sebebleri..mezhebler tasavvuf    DinAnlayışındaki Farklılık Sebebleri..mezhebler tasavvuf   Icon_minitimeCuma Mart 18, 2011 12:17 am

Mezheplerin Nasıl Çıktığına Sebebleri Örnekler

1-Birgün peygamberimiz namaz kılarken anlında kan çktı. Ayşe annemiz gördü ve sildi. Peygamberimiz namazı bıraktı.Alimler bu konuda tartıştılar.Peygamberimiz namazı neden bıraktı?
İmamı Azam Ebu Hanefi:Kan abdesti bozar.Abdesti bozuldu.Namazdan çıktı.
İmamı Şafii:Kadının dokunması abdesti bozar.Kan abdesti bozmaz çünkü savaşlarda sahabeler kanlı elbiselerle namaz kılıyorlardı.
İmamı Azam:Savaş bir mecburiyettir.

2-Peygamberimizn namazı aşama aşama değişikliklerle öğretmesi farklı mezheplerin çıkmasına sebep olmuştur.

3-Dinlerin temel kaynakları hakkındaki yorum farklılıkları sebebiyle mezhepler ortaya çıkmıştır.
İslamın temel kaynakları Kuran ve sünnet(Peygamberimizin sözleri ve uygulamaları),İcma,Kıyas,Edileyi Şeriye=dini kaynaklar.
Hristiyanlığın temel kaynağı İnciller.Yahuduliğin Tevrat.

4-Hiçbir kitap imamı bir parti başkanı gibi insanların peşinde gelmesini istememiştir.Yetiştirdikleri talebeler,yazdıkları kitaplar,konferans ve vaazları ile fikirleri asırlar içine yayılmış ve bugünlere gelmişlerdir.

5-Tarih içinde binlerce mezhep çıkmış fakat halkın kabul ettiği ve tuttukları bugünlere gelmiştir.

6-Beş parmağın beşide bir değildir.Her insanın düşüncesi aynı olmak zorunda değildir.İklimler yaşam şartları,coğrafya,sosyal ve kültürel yapı,eğitim seviyesi,ekonomik yapı farklı farklıdır.
Değişim,gelişim,farklılık insanın doğasında vardır.

7-İzmir bir şehirdir ama bu şehire çok farklı yollardan gidilir.Örnek Menemen,Manisa,Afyon,Gaziemir,Seferihisar yolları. Maksat ve gayemiz Allah'ın rızasını kazanmaktır.Buna giden mezhepler,tarikatlar,cemaatler vs.dir.Hedef aynıdır.

8-Sapık insanların parasını çalan,kadınları kötüye kullanan,inanç ve dayranışları bozuk olan insanların dini duygularını kötüye kullananlarda vardır.

9-Mezhep ayrılığı temel esaslarındandır.Dini oluşumları aynı maddeye giden yollardır.Aynı denize dökülen farklı nehirlerdir.

10-Mezhepler ayılık sebebi değildir.İsteyen istediği mezhebe girer.Diğer mezheplerin arkasında namaz kılar tıpki Kabedeki gibi.

11-Mezhepler hayatı kolaylaştırır.Mesala köy hayatı için Şafilik daha kolaydır.Şehir hayatı için Hanifilik daha kolaydır..

12- ! Çook Önemli !

1-İnsanlar ikiye ayrılır.İyi insan kötü insan.Kul hakkı yemeyen,dürüst,ahlaklı,sözünde duran,karakterli,şahsiyetli her insan iyidir.Hangi inançtan olursa olsun.bunu tam zıttı kötü huylu,geçimsiz,kul hakkı yiyen,kişiliksiz insanlarda kötüdür.Hangi inançtan olursa olsunlar.
Irkı,mezhebi,tarikatı,cemaati,dini,dili,rengi ne olursa olsun.

2-Ülkemize,insanlığa ve dinimize yararlı faydalı işler yapan her insan iyidir.Sizin inancınızdan olmasa bile.

3-Düşmanlarımız bizi bölüp parçalamak için ALevi-Sünni-Kürt-Türk-Laz-Çerkez-Göçmen-Gürcü,Laik-Antilaik,sağcı-solcu vs. gibi ayrılma noktalarımızı devamlı kaşıyarak tahrik ederek bizi bölmek istiyorlar.Ajanlarıyla,yzar çizerleriyle,provakatörleriyle bizi karıştırmaya güçsüz bırakmaya çalışıyorlar,bilerek yada bilmeden bunların oyunlarına gelenler oluyor.
Çok dikkatli olmak lazım.

4-Bİrkaç kötü örnekten dolayı tüm grubu itham etmek suçlamak yanlıştır.
Bütün Genellemele Yanlıştır.!

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

DinAnlayışındaki Farklılık Sebebleri..mezhebler tasavvuf   Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

DinAnlayışındaki Farklılık Sebebleri..mezhebler tasavvuf
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» sUNUMLAR-AİLE -DİN EĞİTİMİ-ÖĞRETMENLİK-PEYGAMBERİMİZ-İHL- MEZHEBLER
» İslam da Meşrebçilik Varmıdır? Tarikat mezhebler açısından
» Cemaat,meşreb,mezhebler ..ayrılıklar nedir.sahabede varmıydı?
» Masturbasyon (El ile Boşalma), Dini Hükmü Sebebleri ve Zararları
» Boşanma Sebebleri Ve İnternet Anketi Sonuçları-Chat-Sanal